Kachlová kamna - naše realizace
Kachlová kamna jsou vždy navržena tak, aby plně vyhovovala specifickým potřebám a představám našich zákazníků. Pokud se vám líbí některá z našich předchozích realizací a chcete získat více informací, neváhejte nás kontaktovat.
Více informací o našich realizacích najdete na našem blogu.
Chtěli byste do Vašeho domu nebo na chalupu kachlová kamna?
Objednejte si konzultaci zdarma. Společně vybereme to nejvhodnější řešení pro Vás.
Kachlová kamna
Primární funkcí kachlových kamen je vytápění místností, neslouží k vaření nebo pečení.
Kamna se rozhřívají pomaleji než krby a sporáky, avšak po delším nahřívání následuje dlouhá fáze sálání tepla. To je umožněno díky akumulační hmotě, která ukládá a postupně uvolňuje teplo, což znamená i delší přikládací interval.
Kamna jsou vysoce účinná a šetrná k životnímu prostředí. Je možné je pojmout nejen tradičně, ale i moderně. Atmosféru dotváří pohled na plápolající oheň přes prosklená dvířka.
Možnosti kachlových kamen
Kachlová kamna jsou topidla, které fungují na podobném principu jako akumulační krby. Horké spaliny z kamen procházejí několik metrů dlouhým tahovým systémem a až teprve pak do komína. Mezitím ohřejí keramiku, ze které rovnoměrně sálá zdravé a příjemné teplo.
Sloupová kamna
Jestli byste chtěli kamna, které mají rychlejší náběh tepla, je vhodné zvolit topeniště na menší dávky paliva jako mají například kamna sloupová. Ty po naakumulování udrží teplo 6 až 8 hodin a vyžadují tedy častější přikládání.
Jsou vhodnou variantou do přechodně obývaných rekreačních objektů. Většinou se využívají k průběžnému topení přes den, akumulace se využije na noční čas.
Akumulační kamna
Zpravidla větší topeniště a delší interval přikládáni mají akumulační kachlová kamna. Čím více akumulačního materiálu v kamnech máte, tím déle trvá než se kamna nahřejí. Na druhou stranu déle trvá než kamna vychladnou. Podle typu konstrukce většinou dokážou udržet teplo po dobu 8 až 24 hodin.
Lehčí kachlová kamna se většinou používají jako doplňkové topení do obývacího pokoje. Těžká akumulační kamna jsou vhodná jako hlavní zdroj tepla pro celosezónní provoz v trvale obývaných domech. Lze je také kombinovat s teplovodním výměníkem. Ten umožňuje přenášení tepla z kamen do vodního systému v domě. To znamená, že teplo, které se běžně ztrácí do prostředí, může být využito k ohřevu teplé vody.
Akumulační kamna je možné doplnit i elektronikou pro řízení optimálního přívodu a uzavírání vzduchu, co je velmi praktické, pokud nemůžete po zatopení čekat, regulovat přívod vzduchu pro hoření, a hlídat až kamna dohoří.
Hypokaust
Pomocí systému nazývaného hypokaust lze účinně vytopit více než jednu místnost v domě, včetně podkroví. Hypokaust je druh akumulačních kamen, který funguje tak, že teplo z kamen nevychází ven, ale cirkuluje v uzavřeném systému, kde ohřívá keramické stěny. Teplo z nich se pak uvolňuje sáláním, což je nejpřirozenější a nejzdravější teplo pro lidský organizmus.
Avšak, ne každý dům je vhodný pro instalaci hypokaustu. Aby se tento systém mohl nainstalovat, musí být splněny určité podmínky, jako je správný půdorys a rozmístění pokojů. U nových staveb je proto nutné řešit tento požadavek již v začátku projektu.